Son derece konforlu, hijyenik, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir ortamda Iğdır il merkezinde hastalarımızı ağırlıyoruz.

Blog

Aile Planlaması

Kars Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Kars Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Doğum kontrol hapları kullanılmaya başlandıktan sonra düzenli bir şekilde devam edilir, herhangi bir gereklilik olmadan “vücudu dinlendirme” gibi bir nedenle kullanıma ara verilmesi uygun değildir. Ara verilen dönemde istenmeyen bir gebelik oluşabilir.

Doğum kontrol hapını aldıktan sonraki 2 saat içerisinde kusma veya şiddetli ishal ortaya çıkarsa kondom (prezervatif) gibi ek bir korunma yöntemi kullanılmalıdır.

Doğum kontrol hapının alınacağı zaman kendiniz belirleyebilirsiniz. Unutma olasılığınızın en düşük olduğu zamanı tercih etmeniz uygun olacaktır. Kadınların çoğu, drajeleri sabah kahvaltıdan sonra ya da gece yatmadan hemen önce alır.

Doğum kontrol haplarında iki farklı kullanım şekli bulunmaktadır

21 gün kullanılıp, 7 gün ara verilen doğum kontrol hapları

Bir kutudaki 21 tablet bittiğinde 7 gün sonra diğer kutuya başlanır. Adet kanaması genellikle 7 günlük ara dönemde gerçekleşir.

21 günlük haplar kullanılıyorsa verilen ara 7 günden uzun olmamalıdır. Bir sonraki kutuya, adet kanamasının başlamasına ve bitmesine bakmaksızın mutlaka yedi günlük bir aradan sonra geçilir.

28 gün sürekli kullanılan doğum kontrol hapları

28 tablet içeren sürekli kullanıma uygun kutularda, kutuyu bitirdiğinizde ara vermeden, ertesi gün diğer kutuya başlamanız gerekmektedir. Adet kanaması genellikle sondaki hormon içermeyen hapları alırken gerçekleşir.

Her yeni doğum kontrol hapı kutusu haftanın aynı gününde başlayacaktır.

En sondaki 4 beyaz hapı alırken genellikle adet görürsünüz.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Sizden Gelenler

Doktorluğunuzdaki titizlik kesinlikle takdire şayan. Batıyı bilmiyorum ama Doğu Anadolu’daki en iyi doktorlardan birisiniz. Buralara lazımsınız hocam. Başarılarınızın devamını dileriz.

Destan S.
Destan S.
9 aylık süreçte her şey o kadar keyifli ve güzeldi ki, size teşekkür ederiz. Sizin gibi bir doktorla karşılaştık ve keyifli bir süreç ve doğum geçirdik.
Aslı F.
Aslı F.
İşini bu kadar sevmek, bu kadar özveri ve fedakarlıkla yapmak tabii ki beraberinde başarı getirecektir. Siz ve ekibinize sonsuz minnetlerimizi sunar, mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Beycan A.
Beycan A.
İyi ki varsınız iyi ki hayatlarımıza dokundunuz, mucizelerimize ortak oldunuz. Rabbim sizin de hayatınızdan mucizeleri, güzellikleri eksik etmesin.
Türkan P.
Türkan P.
Allah uzun ömürler versin, ülkemizin sizin gibi doktorlara ihtiyacı var.
Meliha
Meliha
WHATSAPP