Son derece konforlu, hijyenik, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir ortamda Iğdır il merkezinde hastalarımızı ağırlıyoruz.

Blog

Gebelik

3.Trimester (28. Hafta– 40. Hafta)

3.Trimester (28. Hafta– 40. Hafta)

28. Hafta

Bebeğiniz 1300 gr olup boy uzunluğu 42 cm dir. Bebeğinizin hareketlerini artık kolayca hissedersiniz, hareketlerinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bel ve sırt ağrıları artar. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe egzersiz yapmanızda mani yoktur, yürüyüş ve  yüzme gebelik için en iyi egzersizlerdir.
Hemoroid sizi zorluyorsa kısa süreli problemli alana soğuk kompres yapmak iyi gelecektir. Bol sıvı almanız, lifli gıdalar tüketmeniz de rahatlatacaktır. Sırtüstü yattığınızda rahim basısına bağlı tansiyon düşüklüğü sorunu yaşayabilirsiniz, yan yatmalı ve hemen ayağa kalkmamalısınız.

29. Hafta

Bebeğinizin boyu 42 cm, ağırlığı 1550 gr dır. Diafragma kasılmaları ile solunum hareketleri yapmaya başlamıştır. Hıçkırıklarını hissedebilirsiniz.
Hormonal değişiklikler ruh halinizi etkileyip, duygu durumunuzun değiştiğini hissedebilirsiniz.
Bacak şişmeleriniz artabilir.
Bebek hareketlerini takip etmeniz önem arz eder. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

30. Hafta

Bebeğiniz 42 cm uzunluğunda ve 1750 gr kadardır. Artık hareketleri ile sizi ansızın uyandırabilir derin uykunuzdan. İşitme duyusu fazlaca gelişmiştir, sesleri ayırdedebilir. Gözleriyle hareket eden bir şeyi takip edebilir. Göz kırpar, ışığa ve karanlığa yanıt verir. Akciğerleri tam gelişimini tamamlamamıştır. Düzensiz, sıklığı ve şiddeti artmayan kasılmalar hissedebilirsiniz. Bazı gebelerde göğüslerden hafif hafif süt gelmeye başlar.
Rahim artık tüm karnı dolduracak kadar büyüdüğünden solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki yüklenme giderek artmaktadır. Sırt ağrıları artar. Anksiyete belirginleşebilir. Doğum korkusu ve anneliğe hazır olmadığını hissetme gibi düşünceler gelişebilir. Memeden sarımtrak renkli ilk süt gelmeye başlayabilir.

31. Hafta

Boyu 43 cm, ağırlığı 1900 gr artık bebeğinizin. 32. haftadan sonra yasal olarak doğum izniniz başlar, hekiminizden raporunuzu almayı unutmayın.  Saçları ve tırnakları tamamen gelişmiştir. Gözlerini açıp kapar ve solunum hareketleri yapar. Uyur, uyanır ve siz bunu hissedersiniz. Hareket edeceği yer daralmaya başladığından hareketleri yavaşlayabilir.
Hormonların etkisiyle bağlarda gevşeme olduğundan sırt ve bel ağrıları sık gözlenir. Ancak bel ağrılarınızı erken doğum sancılarınız ile karıştırmayın. Yürüyüş ve hekiminize göre uygunsa egzersiz yapmanız ve oturduğunuz yerde ayaklarınızı uzatmanız iyi olacaktır.

32. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı 1950 gr kadardır. Bu haftadan sonra artık yasal doğum izniniz başlar. İsterseniz 37. Haftaya kadar çalışmaya devam edip 5 haftalık süreci doğum sonrası izninize ekleyebilirsiniz. Artan kalsiyum ihtiyacını karşılamanız bu dönemde oldukça önemli. Bebeğiniz hızla kilo almaktadır. Yeri daraldığından daha az hareket etmektedir. Bebeğiniz artık hissedebilir, duyabilir hatta ışığa duyarlıdır. Zamanının çoğunu uyuyarak geçirir.
Akciğerlerin gelişimi tamamlanmak üzeredir.
Yalancı doğum ağrılarında artış görülebilir.
Ayak bileklerinde şişlik, ellerde uyuşma, bacak krampları normal gebelik bulguları olarak kabul edilir. Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli baş ağrısı, sinek uçuşması, şimşek çakması, şişmelerin 2-3 gün gibi bir süre içinde aniden artması, karın ağrısı, bulantı-kusma, kendinizi hasta hissetme gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Zira bunlar Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) bulgusu olabilir.

33. Hafta

Bebeğiniz 44 cm boyunda ve 2100 gram ağırlığındadır. Bebeğiniz tamamen yeni doğan gibi uyurken gözlerini kapatır, uyanıkken açar. Bu dönemde bebeğin böbrek üstü bezleri emzirmeyi sağlamak için hormonlar üretir ve büyür. Plasenta hormonları artık memelerinizdeki sütü aktive etmeye başlar.
Bebeğin bu döneminde akciğerleri iyi gelişmiş olduğundan doğum gerçekleşirse solunum sıkıntısı ile karşılaşma ihtimali azdır. Ayaklarınızda şişlik olabilir, oturduğunuz yerde ayaklarını uzatmanız bacaklarınızdaki şişliği azaltacaktır. Karın bölgesinde kaşıntı cildin gerilmesine bağlı görülebilir, fakat tüm vücudunuzda yoğun kaşıntılar olursa mutlaka doktorunuza başvurun.

34. Hafta

Bebeğiniz 45 cm ve 2500 gram kadardır. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini eskiye nazaran daha az hissedebilirsiniz. Bebek hareketleri bebeğin iyilik halini gösteren en önemli ölçeklerden biridir. Artık bebek hareketlerini dikkatlice takip etmelisiniz. Hareket etme alışkanlıkları aniden değişen bir bebekte hekiminize mutlaka başvurmalısınız. Bebeğinizin bütün sistemleri tamama yakın olgunlaşmış durumdadır.
Doğumunuzla ilgili detayları ve beklentilerinizi konuşma zamanı gelmiştir.

35. Hafta

Bebeğiniz 2700 gram ve 47 cm kadardır.
Bebek yavaş yavaş doğum kanalına girer. Bebeğiniz doğum kanalına indiğinden karnınızın üst kısmında bir boşluk ve rahatlama hissedebilirsiniz. Böylece mide yanması, sindirim ve solunum güçlüğü yakınmaları azalır. Ama, sık idrara çıkma şikayetiniz artacaktır. Kasıklara olan basınç ve bebek başının baskısı nedeniyle kasık ağrınız artacaktır. Yalancı doğum ağrıları (Brakston Hicks) düzensizdir ve şiddeti azdır. Fakat gerçek doğum ağrıları düzenli olup sıklığı ve şiddeti giderek artar.

36. Hafta

Bebeğiniz 3000 gram ve 48 cm civarındadır. Tırnakları tamamaen uzamıştır. Parmakları ile bir nesneyi kavrayabilir. Işığa tepki verir.
Bebeğinizi dış ortamdan ayıran rahim ağzındaki kaplayan sümüksü tıkaç (nişan) akıntı şeklinde gelebilir. Başlangıçta daha az sıklıkla ancak yine de düzenli aralıklarla gelen doğum sancıları belli bir aşamadan sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkar ve her bir kasılma yaklaşık 50 saniye sürer. Gerçek sancılarla yalancı sancıları birbirine karıştırmamak gerekiyor. Gerçek doğum  kasılmaları düzenli olur ve şiddeti giderek artar. Yalancı sancılarda ise kasılmalar düzensiz aralıklardadır, kasılmalar arasında geçen süre uzundur ve şiddeti değişmez, ağrılar genelde kasıklardadır ve rahim ağzında değişik olmaz. İstirahatle sıklığı azalır.
Gerçek doğum sancısında istirahatle hafifleme olmaz. Şiddeti de zaman içinde giderek artar. Kasılmalarınız düzenli, sıklığı artıyor, istirahatla geçmiyorsa hastaneye gitmelisiniz.
Bebeğinizin hareketlerinde azalma görüyorsanız, kanamanız olursa veya vajinadan su gelmesi olursa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

37. Hafta

Artık 3150 gram ağırlığında ve yaklaşık olarak 48 cm uzunluğundadır. Bebeğinizin tutma ve kavrama refleksi tamamen gelişmiştir.
Her an doğum olabilir ve bu normal zamanında olmuş bir doğum olarak tanımlanır. Haftalık takipleriniz, ultrasonografinin yanında NST ve bebek hareketleri ile yapılacaktır.

38. Hafta

Bebeğiniz 3200 gr ve 49 cm uzunluğundadır.
Haftalık kontrollerinizde bebeğinizin iyilik halini çeşitli testlerde hekiminiz değerlendirecektir.  Bebek hareketleri takibinizde herhangi bir azalma söz konusu ise doktorunuza haber vermeniz gerekir. Suyunuzun gelmesi ve kanamanızın olması da hemen doktorunuza haber vermeniz ve hastaneye gitmeniz gereken durumlardan. Her an doğum başlayabilir 🙂

39. Hafta

Bebeğiniz artık 3300 gr. ağırlığında, 50 cm boyundadır.
Normal doğum bekliyorsak ultrason ve NST ile bebeğin iyi olduğu gösterilmek kaydı ile 7 gün daha bekleyebiliriz. Bu süre sonunda da doğum olmazsa, hastaneye yatırılıp doğum sancılarını biz başlatmaya çalışırız. Bebek hareketlerinizi takip etmeniz oldukça önemli olduğu dönemesiniz. Bebek hareketlerinizde azalma veya hissetmeme olması, vajinal kanamanız olması, vajinadan su gelişi gibi durumlarda hastaneye başvurmalısınız.

Sağlıkla yavrunuzu kucağınıza almanızı dilerim…

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Sizden Gelenler

Doktorluğunuzdaki titizlik kesinlikle takdire şayan. Batıyı bilmiyorum ama Doğu Anadolu’daki en iyi doktorlardan birisiniz. Buralara lazımsınız hocam. Başarılarınızın devamını dileriz.

Destan S.
Destan S.
9 aylık süreçte her şey o kadar keyifli ve güzeldi ki, size teşekkür ederiz. Sizin gibi bir doktorla karşılaştık ve keyifli bir süreç ve doğum geçirdik.
Aslı F.
Aslı F.
İşini bu kadar sevmek, bu kadar özveri ve fedakarlıkla yapmak tabii ki beraberinde başarı getirecektir. Siz ve ekibinize sonsuz minnetlerimizi sunar, mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Beycan A.
Beycan A.
İyi ki varsınız iyi ki hayatlarımıza dokundunuz, mucizelerimize ortak oldunuz. Rabbim sizin de hayatınızdan mucizeleri, güzellikleri eksik etmesin.
Türkan P.
Türkan P.
Allah uzun ömürler versin, ülkemizin sizin gibi doktorlara ihtiyacı var.
Meliha
Meliha
WHATSAPP