Son derece konforlu, hijyenik, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir ortamda Iğdır il merkezinde hastalarımızı ağırlıyoruz.

Blog

Gebelik

2.Trimester (14.Hafta – 27. Hafta)

2.Trimester (14.Hafta – 27. Hafta)

14. Hafta

Bebeğinizin artık başından poposuna kadar uzunluğu 11-12 cm. Saç ve kaşları oluşmuştur. Gelişim bu dönemden sonra daha da hızlanır. İskelet ve kas sistemi gelişimine devam etmektedir.
Gözleri kapalı olamakla birlikte ışığı hissedebilir. Ultrasonografi ile bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz!
(Ultrasonografi cihazının netliğine ve bebeğinizin pozisyonuna bağlı olarak net görünmeyebilir… Sizi meraklandırmak istiyor olabilir.)
Yatarken bebeğinize giden kan akımının artması için sol yan tarafınıza (yoksa sağ yana) yatmaya çalışın. Eğer varis ve hemoroid (basur) vb. gibi sorunlar yaşıyorsanız dinlenirken (yatarak) bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükseltiniz. Varis çorapları giyebilirsiniz.
Gebeliğiniz sırasında günlük düzenli egzersizlerinizi yapmalısınız. Gebelik yogası, yüzme ve yürüyüş özellikle tercih edilen sporlar arasındadır. Nefes egzersizlerini unutmayalım!..

15. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı 140 gr ve baş – popo uzunluğu 12 cm kadardır. Ayak ve el tırnaklar tam olarak oluşmuştur.
Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu art arda ince el, kol, bacak, vücut hareketleri görülür. Kulakları artık olması gereken yerindedir. Dolaşım sistemi tam olarak çalışmaya başladı.
Bebeğinizin emme hareketi gözlenebilir durumdadır ultrasonografide artık. Cinsiyet rahatlıkla ayırt edilebilir haldedir.
Büyüyen rahminiz karın boşluğuna doğru yer değiştirdiğinden idrar torbası üzerindeki basınç azalarak sık idrara çıkma durumu düzelmeye başlar. Bu haftadan sonra midenin asit içeriğinin gevşemiş  olan yemek borusuna doğru geriye doğru kaçarak tahriş etmesine bağlı mide yanması olabilir.
Gebelik boyunca vücudunuzdaki kan miktarı yaklaşık %50 artar ve buna bağlı burun tıkanıklığı ve burun kanaması görülebilir. Down Sendromu tarama testi olan üçlü/dörtlü tarama testi 16-20. gebelik haftası aralığında yapılır. Hekiminizi tarama testinizi yaptırmak için bu haftalarda ziyaret etmeyi unutmayın… Buarada bebeğinizin hareketlerini artık hissetmeye başlarsınız. Bazen 20. Haftaya kadar hissedilmeyebilir.

16. Hafta

Bebeğiniz 180 gr ağırlığında ve baş-popo uzunluğu 13 cm’ dir. Bebeğinizin iskeleti, kıkırdaktan kemiğe doğru dönüşmeye başlamıştır.  Artık bebeğinizin karaciğeri safra yapımı ve kan hücresi yapımı gibi bazı görevlere başlar. Saç, kaş ve kirpikleri belirginleşmiştir.
Vajinal salgıda ve dolayısıyla vajinal akıntıda artış olur. Yüzünüzde kloasma denen koyu renkli lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bunlar doğum sonrası kaybolur.
Bebeğiniz ve siz bu haftadan itibaren önceki haftalara göre daha hızlı kilo almaya başlayacaksınız. Bu döneme kadar anne adayları ortalama olarak 2.5-5 kilo alırlar.

17. Hafta

Bebeğiniz 220 gr, baş-popo uzunluğu 14 cm kadardır.
Yutar ve hıçkırır. Kıkırdak şeklinde olan iskelet sistemi kemikleşmeye başlar. Yüksek seslerden irkilebilir.
Yakında annenin kalp atışlarını ve göbek kordonundaki kan akımının çıkardığı sesleri duymaya başlayacaktır.
Artık bundan sonra düz olarak sırt üstü uzanırsanız, rahminiz damarlarınıza baskı yapabilir ve bu da kalbinize dönen ve vücudunuza pompalanacak  kanın azalmasına neden olur.
İyiden iyiye bebek hareketlerini hissetmeye başlarsınız. Bebeğiniz uyku durumuna göre değişmekle beraber saatte 8-40 arasında hareket yapar.
18-22. haftada ayrıntılı ultrasonografi ile belirli bebeğe ait doğum kusurları, plasenta ve kordona ait birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

18. Hafta

Baş-popo uzunlugu 15 cm ve ağırlığı 270 gr kadardır.
Üreme organları hızla gelişmektedir. Kız bebeklerde rahim, erkek bebeklerde testis ultrasonografi ile net bir şekilde görülebilir hale gelmiştir.
Yüzünğüzde kloazma denilen renk koyulaşması, meme uçlarınızda, dış genital bölgenizde, uyluklarınızda, koltuk altlarınızda da görebilirsiniz. Göbek deliğinden kasık kemiklerinize kadar uzanan bir çizgi oluşması da normaldir. Bu dönemde güneşe fazla çıkmamaya gayret etmelisiniz veya şapka, güneş gözlüğü veya cildinizi örten giysiler giyerek bu lekeler,n büyümesini önleyebilirsiniz. Karın bölgesi, kalçalar, bacaklar veya göğsünüzde çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Badem yağı ya da diğer özel bazı kozmetik ürünlerle çatlak oluşmasınıazaltabilirsiniz. Karnınızın tek ya da her iki tarafında  bir şeyler saplanıyormuş gibi kısa süren sancılar hissedebilirsiniz. Bu ağrılar daha çok rahim bağlarının ağrısıdır. Bu normal bir durumdur, ancak ağrılarınız keskinleşir ve dinlenirken bile devam ederse, hekiminize başvurmalısınız.
Kabızlık ve mide yanması da sık görülen şikayetlerdendir.
Geç saatte yemeyerek veya yüksek yastıkta yatarak azaltabilirsiniz.

19. Hafta

Baş-popo uzunluğu 16 cm , ağırlığı 320 gr dır.
Bebek artık sesleri duymaya başlar. Konuşmalarınızı, kalp seslerinizi hatta  duyabilir. Döner, yumruk ve tekmeler atar. Artık detaylı ultrasonografi zamanı… Bebeğinize ait ultrasonografik olarak görülebilen yapısal bir anomali olup olmadığını bu haftada perinatoloji hekimince yapılan ayrıntılı ultrasonografi yaptırarak öğrenebilirsiniz.  Bu haftada gebeler daha enerjik ve aktiftirler. Kendilerini daha iyi hissederler. Gecenin bir yarısında sıcak basabilir ve terlemiş olarak uyanabilirsiniz.
Geceleri aniden bacak krampları yaşayabilirsiniz. Bacaklarınızı dik uzatarak, topuklarınızın üzerine kalkıp ayak parmaklarınızı esneterek ya da birkaç dakika yürüyerek, bu krampları azaltabilirsiniz.

20. Hafta

Bebeğinizin artık 390 gr, baş-popo uzunluğu 18 cm dir. Dişler oluşmaya başlamıştır. 21. haftaya kadar bebeğin kan hücrelerinin yapımı bebeğin karaciğer ve dalağı tarafından yapılmaktadır. Kemik iliği 21. haftada oluşmaya başlamıştır.
Gebelik hormonları nedeniyle daha gevşek olan idrar yollarında idrar akım hızı yavaşladığından daha kolay idrar yolu enfeksiyonu görürüz. Bu haftaya kadar ortalama 5-7 kilogram alınır.
Özellikle akşamları ayak ve ayak bileklerinizde şişmeler hissedebilirsiniz.
Eğer ellerde ve yüzdeki şişlikler varsa bu durum gebeliğin normal bir bulgusu olarak kabul edilmez ve ileri inceleme gerektirebilir. Hekiminize başvurmalısınız. Cildinizde yağlanma ve akne sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumda yüzünüzü temizleyici veya doğal sabunlarda yıkamak suretiyle yağlanmayı azaltabilirsiniz.
Varis sorunu da gebelikte özellikle bu haftadan sonra yaşanabilir. Günlük egzersiz yaparak ve bacaklarınızı fırsat buldukça uzanarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Gebe varis çorapları da giyebilirsiniz.

21. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı 450 gr  ve baş – popo uzunluğu 19 cm kadardır. Kaş ve kirpikleri oluşmuştur.
Seslere hareketle yanıt verir.
Bebeğinizle konuşma zamanı artık… Bu arada yanaklarınızda, üst dudak bölgenizde ve çenenizde tüylenme olabilir. Mevcut kıllarınız da çoğalabilir maalesef. Rahim kasılmasına bağlı kamplar artık daha sık görülmeye başlar. Braxton-Hicks denen günde 4-5 kez, ağrısız, yaklaşık bir dakika süren rahim kasılmaları görülebilir.
Krampları önlemek için kalsiyum ve potasyumdan zengin yiyecekler alabilirsiniz. Yatmadan önce alacağınız ılık bir bardak süt, muz, greyfurt veya portakal iyi gelebilir.

22. Hafta

Bebeğinizin baş – popo uzunluğu 20 cm, ağırlığı 550 gr. dır. Akciğerlerde doğduğunda nefes almasını ve akciğerlerin hava keseciklerinin açık durmasına yardım edecek surfaktan salınmaya başlar.
El, ayak, kol ve bacaklarını düzenli hareket ettirerek günlük egzersizlerini yaparak kasları gelişmektedir.
Bebeğinizin kalbinde yapısal bir anomali olup olmadığı ultrasonografide en iyi değerlendirildiği haftalar 22-24. Haftalardır. Ayrıca anne rahmine giden damarların (uterin arter) Doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi, ilerleyen haftalarda gelişme geriliği veya tansiyon problemi yaşama olasılığı hakkında bilgi verir.

23. Hafta

Bebeğinizin baş – popo uzunluğu 21 cm, ağırlığı 650 gr dır. Sizi çok iyi duyabiliyor olan bebeğinizle iyi iletişim halinde olmanız oldukça önemli. Kokusuz, sarı-beyaz renkli, normal vajinal akıntı artmıştır. Sırt ve bel ağrılarınızın nispeten artacağı bir dönem olduğundan rahat ayakkabılar giymeyi tercih etmelisiniz.

24. Hafta

Bebeğinizin hareketlerini en fazla hissedebileceğiniz dönemdesiniz!
Bebeğiniz 780 gr olup baş – popo uzunluğu 22 cm dir.  Saçlar da çıkmaya başlar. Günde en az 2 lt su içmeniz çok önemli. Burun kanaması yaşayabilirsiniz. Doktorunuz aksini söylemedikçe egzersiz yapmanızda bir sakınca yoktur. 24-28. haftalarınız arasında şeker yükleme testinizi yaptırmanızı öneriyoruz.

25. Hafta

Baş – popo uzunluğu 23 cm, ağırlığı 910 gr bebeğiniz… Sesinizi açıkça duyabilir. Sesli uyarılarla nabzı hızlanabilir.
Akciğerler gelişimlerini devam ettirmektedir. Akciğerlerin olgunlaşmasında amniyon sıvısının bebeğiniz tarafından yutulması gerekir. Şimdiye kadar kapalı olan gözler açılıp kapanmaya başlar. El-ayak ve yüzde hızlı şişme, baş ağrısı, görme bozukluğu, hızlı kilo alma (haftada 0.5 kg dan fazla), yüksek tansiyon (140/90 üstü) durumunda hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda gebelik zehirlenmesi diye bilinen preeklampsi bulgusu olabilir.

26. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı 1000 gramın üzerinde artık… Gözlerini açıp kapatıyor, parmaklarını emiyor ve orada olduğunu size tekmelerle hatıratıyor sıkça!..
Periyodik uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam etmektedir. Artık sizin ve eşinizin sesini ayırt edebilir.
Gün içerisinde bacak krampları hissedebilirsiniz. Kramp durumunda,  ayaktan kaval kemiğinize hafif masaj yapmanız veya yürümeniz de rahatlamanızı sağlayacaktır. Karın kısmının büyümesi ile vücut merkezi değişmiş ve duruşunuz, yürüyüşünüz değişmiştir. Rahimde doğuma hazırlık için düzensiz kasılmalar (Braxton-Hicks) artabilir. Bu arada büyüyen rahminiz idrar torbanıza bası yaparak idrar kaçırması gibi sorunlar  yaşayabilirsiniz.

27. Hafta

Baş – popo uzunluğu 25 cm olup, 1200 gr ağırlığındadır. Gözlerini kırpabilir, böylece kirpiklerini hareket ettirir. Beyinde (REM) derin uyku (rüya görülen uyku) dalgaları tespit edilebilir ve milyarlarca sinir hücreleri oluşur ve kendini dış dünyaya hazırlamak için kilo almaya başlar. Beyin ve akciğerleri hızla yapı ve fonksiyon gelişmektedir.
Karında büyüyen kitle nedeniyle sindirim sorunları, uykusuzluk, zor nefes alma gibi sıkıntılar artarak devam eder. Uykusuzluk, sindirim sorunları, nefes almada zorluk, bacak krampları, hemoroid, varisler, ayağınızda şişmeler ve mide yanması maalesef daha sıklaşmıştır.
Yatmadan 2 saat önce gıda alımını bırakmanız midenizi rahatlatacaktır. Aksi halde daha çok mide yanmaları (reflü özafajit) hissedebilirsiniz. Kan grubunuz Rh negatif ve eşinizin kan grubu Rh pozitif ise, bebeğinizin kanını etkileyebilecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunoglobülin aşısı yaptırmalısınız . Doğduktan sonra bebeğiniz Rh pozitifse, Rh immunoglobülin aşısı tekrar edilir.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Sizden Gelenler

Doktorluğunuzdaki titizlik kesinlikle takdire şayan. Batıyı bilmiyorum ama Doğu Anadolu’daki en iyi doktorlardan birisiniz. Buralara lazımsınız hocam. Başarılarınızın devamını dileriz.

Destan S.
Destan S.
9 aylık süreçte her şey o kadar keyifli ve güzeldi ki, size teşekkür ederiz. Sizin gibi bir doktorla karşılaştık ve keyifli bir süreç ve doğum geçirdik.
Aslı F.
Aslı F.
İşini bu kadar sevmek, bu kadar özveri ve fedakarlıkla yapmak tabii ki beraberinde başarı getirecektir. Siz ve ekibinize sonsuz minnetlerimizi sunar, mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Beycan A.
Beycan A.
İyi ki varsınız iyi ki hayatlarımıza dokundunuz, mucizelerimize ortak oldunuz. Rabbim sizin de hayatınızdan mucizeleri, güzellikleri eksik etmesin.
Türkan P.
Türkan P.
Allah uzun ömürler versin, ülkemizin sizin gibi doktorlara ihtiyacı var.
Meliha
Meliha
WHATSAPP