Son derece konforlu, hijyenik, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir ortamda Iğdır il merkezinde hastalarımızı ağırlıyoruz.

Blog

Gebelik

1.Trimester (4.Hafta – 13. Hafta)

1.Trimester (4.Hafta – 13. Hafta)

4. Hafta

Adetinizde gecikme mi oldu? Ya da kısa süreli kanamanız olmuş olabilir.  Bu kanama plasenta rahim içindeki küçük damarları yırtarak, hafif damlama şeklinde bir kanamaya neden olabilir. “üstüne görmek” diye söylenilen durumu yaşıyor olabilirsiniz.
Bir gebelik testi ile hamileliğinizi teyid edebilirsiniz. İdrarda gebelik testi negatif geldiğinde sonuç çok güvenilir olmayabilir. İdrar testlerinin negatif sonuçları çok güvenilir olmasa da pozitif bulguları oldukça yüksek doğruluk oranlarına sahiptir. Kanda bakılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren kesin sonuç vermektedir. Eğer testiniz pozitif ise hekiminize başvurmalısınız.
Eğer bu süreç içerisinde ilaç kullanıyorsanız mutlaka bir uzmana danışın. Çünkü gebeliğin ilk haftaları en kritik dönemdir. Bebeğin gelişimini etkileyebilir. Bu hafta döllenmiş yumurta hücresi hızla çoğalır ve ikiye bölünür. Bu parçalardan biri uterus duvarına yapışarak burada plasentayı  (bebeğin eşi) oluşturur. Diğer yarı ise bebeği oluşturacaktır.
Amnion sıvısı toplanmaya başlamıştır.

5. Hafta

Anne adaylarımızı bu haftalarda yorgunluk, bulantı,aşerme, meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve memede gerginlik, sık idrara çıkma gözlenir. Bazen de anne adayı hiçbir değişiklik hissetmeyebilir.
Bu arada embriyo, hızla büyüyor. Şu an vücudu üç tabakadan oluşuyor – ektoderm (iç deri),mezoderm (orta deri),endoderm (dış deri) – bunlar sonraları organ ve dokuların formlarını oluşturacaklar.
Bebeğinizin beyin, omurilik, omurga ve sinirlerinin filizleneceği Nöral Tüp (Sinir Yolu), ektoderm tabakasında  gelişmeye başlar. Kalp ve dolaşım sistemi, mezodermde şekillenmeye başlar. (Bu hafta bebeğinizin minicik kalbi haznelere bölünmeye, atmaya ve kan pompalamaya başlar!)

6. Hafta

Minik bebeğinizin beyin ve sinir sistemi süratle gelişmektedir. Beyinin 3 farklı bölümü ayrışmaya başlamıştır. Başın her iki yanında ileride göz ve kulağın temel gelişimi başlar.
Bebeğin kalp atışları ultrasonografi ile görünebilir. Solunum ve sindirim sistemi gelişmeye başlar ve kol bacak tomurcukları belirir.
Bu haftada amniyotik kese içinde emriyo 2-5 mm kadardır.
Plasenta gelişmeye devam etmektedir.

7. Hafta

Bu hafta bebeğiniz şu an boyu 1cm oldu.
Yüzün karakteristik yapıları şekillenmektedir. Burun delikleri ve kulak bölgelerinde çukurlaşma başlar.
Beyninin hızla her iki tarafı da gelişir. Kapanan beyin-omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişir. Kalpte  iki odacık vardır. Uyku hali, sabah yorgunluğu ve aşerme gibi erken gebelik bulguları gelişir. Meme uçlarınız daha belirgin hale gelir. Memelerde dolgunluk ve gerginlik artar. Kabızlık ve hazımsızlık beraberinde karında gerginlik olabilir.
İştahınızda artış olması beklenir. Fakat, gebelik henüz çok küçüktür ve annede bebeğin ihtiyacı olan her şey yeterince vardır. Annenin aşırı beslenmesi hiçbir şekilde bebeğe yaramayacaktır. Sadece dengeli, az ve sık beslenmeye çalışmalısınız.
Bulantı bu dönemde canınızı sıkar boyutlarda olabilir. Kısa beslenme önerileriyle rahatlayabilirisiniz. Örneğin sabah kraker yiyerek midenizi biraz yatıştırararak yataktan kalkıp  öğün sayınızı 6 ya bölerek alabilirsiniz. Yemekler esnasında fazla sıvı alarak midenizi doldurmayın. Size dokunan yiyeceklerden uzak durun.

8. Hafta

Bebeğinizin göz kapakları, kulak kepçesi, burun ucu belirginleşir. Kol ve bacaklar görülür. Kalbin dört odacığı oluşmuş ve bebeğin kan dolaşımı başlamıştır. Bağırsaklar karın dışındadır, henüz karın ön duvarı kapanmamıştır. Beyninde, sinir hücreleri oluşmaya ve bölümlere ayrılmaya başlar. Yumurtalık veya testisi oluşturacak hücreler bölgelerine doğru göç etmektedir. Bu arada, artık bebeğiniz hareket ediyor!
Kasıkta, karnın alt kısımlarında kramp tarzında ağrılar olabilir. Progesteron hormonunun yüksek olması halsizlik yapabilir. Cildin yağ salgısı arttığından cildiniz sivileriniz artabilirken üç aydan sonra kaybolur.

Memelerde hassasiyet  ve büyüme hissedebilirsiniz.

9. Hafta

Bebeğiniz 2- 3 cm boyunda ve 2-3 gr ağırlığına ulaşmış durumda! Nerdeyse  tüm organları tamamlanmaya yakın… Şu anda bebeğinizin küçük kulak memeleri, ağzı, burnu ve burun delikleri hepsi yerli yerinde yalnız biraz birbirinden uzaklar. Bebeginizin ultrasonografide vücut hareketleri  görülebilir. Bebeğinizin kalbinin dört ayrı bölmeye ayrılması tamamlandı ve kalp kapakçıkları da oluşuyor. Cinsiyet tayini için birkaç hafta daha beklemelisiniz. Hazımsızlık, gaz ve mide yanması şikayetletleri sıkça karşılaşılabilir. Duygusal olarak kendinizi boşlukta hissetmeniz sıkça karşılaşılan sorunlardandır. Gün içinde kısa süreli olarak birkaç kez bebeğinizi düşünmeniz ve hayal etmeniz sizi rahatlatacaktır.

10. Hafta

Bebeğiniz artık dış görünüş olarak da insana benzemektedir. Artık uzunluğu 3-4 cm, ağırlığı yaklaşık 5- 6 gramdır. Şimdiye kadar Embriyo olan adı artık fetus olarak değişmiştir.
Bebeğinizin başı neredeyse vücudunun uzunluğunun yarısı kadardır.
Dış genital organlar belirginleşmiştir, dış kulak ve üst dudak tamamen oluşmuştur. Böbrekleri, barsakları, karaciğeri ve beyni gibi tüm hayati organları oluşmuştur.

Özellikle bacak bölgesinde variköz damarlarda genişleme izlenebilir. Diş etlerinizde şişmeler gözlenebilir. Diş bakımı dikkatlice yapılmalıdır.

11. Hafta

Bebeğiniz artık 4 cm ve 8-9 gr civarındadır. Birçok iç organ  fonksiyonlarını yapmaya başlarlar. Fizyolojik olarak şimdiye kadar karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlar. Vücudu artık çok hareketli olsa da henüz siz hissetmiyorsunuz. Mide bulantılarınız biraz daha azalmış ve kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz.
Yavaştan kabızlık ve mide yanması oluşabilir (progesteron hormonu nedenli). Bu hafta itibariyle 11-14 hafta tarama testi olarak da bilinen ikili tarama testinizi veya 9. hafta itibariyle anne kanında serbest fetal DNA yaptırmalısınız.
İkili tarama testinde bebeğinizin ense kalınlığı da ultrasonda ölçülüyor ve beraberinde kanda ölçülen bazı parametrelerle Down sendromu riski belirleniyor. Bebeğin DNA sına ait parçalar anne kanında gezinmektedir anneden alınan kanda yine Down sendromu veya diğer sık karyotip anomalileri taranabilir.

12. Hafta

Bebeğinizin artık n15 gr ve baş-popo uzunluğu 6-7 cm’ dir. Artık yutma refleksi gelişmiştir. Yuttuğu amnion sıvısı, bağırsaklar tarafından emilir ve idrar olarak böbreklerden atılır.
Eller tamamen gelişmiştir. Gelişiminin tamamına yakın bölümünü tamamlayan bebek, hızla büyümekte ve güçlenmektedir.
Bu hafta içerisinde mide yanmaları ve reflü sorunu yaşayabilirsiniz. Karnınızda Linea nigra denen koyu renkli çizgi belirmeye başlayabilir.

13. Hafta

Bebeğiniz 70 gr ağırlığında ve baş-popo uzunluğu 8 cm civarındadır. Bebeğinizin neredeyse bütün organları oluşumunu tamamlamıştır. Bebeğiniz baş parmağını ağzına götürmeye başlamıştır.
Artık eskisi kadar bulantı-kusma, sabah yorgunluğu olmayacak ve kilo almaya başlayacaksınız.
Hamur işi, tatlı, baharatlı besinlerden uzak durmalısınız. Dengeli olarak hergün et veya dönüşümlü olarak baklagiller, sebze, meyve, süt, yoğurt, peynir, yumurta almaya özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Popüler Yazılar

Sizden Gelenler

Doktorluğunuzdaki titizlik kesinlikle takdire şayan. Batıyı bilmiyorum ama Doğu Anadolu’daki en iyi doktorlardan birisiniz. Buralara lazımsınız hocam. Başarılarınızın devamını dileriz.

Destan S.
Destan S.
9 aylık süreçte her şey o kadar keyifli ve güzeldi ki, size teşekkür ederiz. Sizin gibi bir doktorla karşılaştık ve keyifli bir süreç ve doğum geçirdik.
Aslı F.
Aslı F.
İşini bu kadar sevmek, bu kadar özveri ve fedakarlıkla yapmak tabii ki beraberinde başarı getirecektir. Siz ve ekibinize sonsuz minnetlerimizi sunar, mesleki hayatınızda başarılar dilerim.
Beycan A.
Beycan A.
İyi ki varsınız iyi ki hayatlarımıza dokundunuz, mucizelerimize ortak oldunuz. Rabbim sizin de hayatınızdan mucizeleri, güzellikleri eksik etmesin.
Türkan P.
Türkan P.
Allah uzun ömürler versin, ülkemizin sizin gibi doktorlara ihtiyacı var.
Meliha
Meliha
WHATSAPP